• امروز : جمعه - ۱۲ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : 14 - ذو القعدة - 1444
  • برابر با : Friday - 2 June - 2023
1
حق شناس در نشست شورای عمومی اتحادیه:

حکم آقای پیروز حناچی دیروز با حمایت نمایندگان مجلس و رییس جمهور صادر گردید!

  • کد خبر : 10481
  • 08 آذر 1397 - 17:43
حکم آقای پیروز حناچی دیروز با حمایت نمایندگان مجلس و رییس جمهور صادر گردید!

حق شناس، عضو شورای شهر تهران امروز در نشست شورای عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که در دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری است، با تبریک میلاد پیامبر و امام جعفر صادق گفت: امام صادق (ع) نماد توسعه وترویج علم، آزاد اندیشی و تحمل نظر مخالف است وی با بیان اینکه انتخاب شهرداران براساس […]

حق شناس، عضو شورای شهر تهران امروز در نشست شورای عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که در دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری است، با تبریک میلاد پیامبر و امام جعفر صادق گفت: امام صادق (ع) نماد توسعه وترویج علم، آزاد اندیشی و تحمل نظر مخالف است

وی با بیان اینکه انتخاب شهرداران براساس قانون اساسی مصوب سال ۷۵ یک اتفاق تقریبا دو پایه است، تصریح کرد: متاسفانه شکل گیری شورا‌های اسلامی در کشور با ۲۰ سال تاخیر اتفاق افتاد و این در حالی است که دیگر نهاد‌ها پس از انتخاب مجلس خبرگان قانون اساسی و تدوین قانون اساسی توسط این مجلس و پس از انکه این قانون به رفراندم گذاشته شد. بلافاصله نهاد‌های ولایت فقیه، ریاست جمهوری و شورای عالی قضایی در کشور به وجود آمدند، اما در مورد شورای شهر این اتفاق نیفتاد.

حق شناس با بیان اینکه نهاد شورا‌ها در فصل هفتم قانون اساسی مصوب شده بود، اما این قانون امکان پیاده شدن را نیافت، چون ما با جنگ مواجه شدیم و به همین دلیل با تصمیم نا به جا مسئولان وقت، شورا‌ها شکل نگرفت، تصریح کرد: شکل گیری شورا‌ها می‌توانست موجب تقویت پایه‌های دمکراسی شود، اما این اتفاق در آن سال‌ها نیفتاد و این روند تا سال ۷۶ و در دوره خاتمی پس از ۲۰ سال تاخیر محقق شد.

عضو شورای شهر با بیان اینکه شورای شهر به مانند نهالی بود که توان رقابت با درختان تناور ۲۰ ساله را نداشت، پس کاملا به صورت تضعیف شده شکل گرفت، افزود: از طرفی آنچه در مورد شورا‌ها در قانون اساسی آمده کاملا اجرا نشده است، به گونه‌ای که ما حالا شورای بخش، شهرستان و استان نداریم و زمینه اجرای آن‌ها در قانون هم فراهم نیست.

وی با بیان اینکه شورا‌ها با سزارین به دنیا آمدند و یک جا‌هایی هم با مشکل مواجه شد، افزود: انتخاب شهردار طبق قانون موجود دو پایه است؛ یعنی انتخاب شهردار تنها به عهده شورا نیست و باید حکم آن توسط وزارت کشور تایید شود.

حق شناس با بیان اینکه در شهر‌های بزرگ و کلانشهر‌ها وزیر کشور باید حکم شهردار را تایید کند و در شهر‌های دیگر این وظیفه به استانداران محول شده، اظهار کرد: وزیر کشور باید ظرف ده روز حکم شهردار را صادر نماید با این وجود طبیعتا انتخاب شهردار برعهده شورای شهر نیست و بخشی از آن خارج از اراده شورا است.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی‌شد
عضو شورای شهر با بیان اینکه در دوره‌هایی که شورای شهر و مقامات سیاسی کشور با هم هم فکر بوده اند ، در گرفتن حکم شهردار همراهی بیشتری وجود داشته، ولی در جا‌هایی که با مغایرت رویکرد سیاسی مواجه بوده ایم، کار سخت‌تر شده است، تصریح کرد: در دوره‌ای انتخاب اول ما نجفی بود که بنا بر ملاحظاتی امکان خدمت برای او فراهم نبود و او تحت فشار استعفا داد. در واقع او به نوعی مجبور به استعفا شد. پس از نجفی انتخاب بعدی شورا افشانی بود؛ که علی رغم تمام صلاحیت‌ها با توجه به قانون جدید مجلس از کار برکنار شد. در هر حال اگر چه این قانون عمومیت دارد، فقط در مورد افراد خاص اجرا شد و خیلی‌ها خود را از این قانون مستثنی کردند.

وی افزود: بنا بر اظهارات حقوقدانان بزرگ مانند بهمن کشاورز و کاشانی، قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی‌شد، ولی آن قرائت خاص نظر خود را تحمیل کرد و افشانی پیش از پایان مهلت قانونی، برکنار شد.

حق شناس با اشاره به ملاحظات و نگرانی‌های شورای شهر در خصوص صدور حکم پیروز حناچی تصریح کرد: حکم او دیروز با حمایت نمایندگان مجلس و رئیس جمهور و احترامی که برای نظر مردم و نمایندگانشان در شورای شهر قائل شدند، صادر شد و امروز قبل از ظهر قرار است شهردار جدید برود و حکم خود را از وزیر کشور بگیرد و شروع به کار کند.

عضو شورای شهر افزود: رویکرد شورای شهر تهران این بوده تلاش کند تا بهترین‌ها را با اولویت دادن به تخصص، تعهد، کارامدی، پاکدستی و سابقه روشن انتخاب کند.

وی با تاکید براینکه قطعا بحث جوانگرایی در شورای شهر مورد توجه دوستان اصلاح طلب بوده و ما هم به ان وفاداریم، اظهار کرد: از مجموع ۲۱ نفر عضو شورای شهر تهران ۶ نفر جوان و ۶ نفر خانم هستند که هر کدام یک سوم از جایگاه‌های شورا را به خود اختصاص داده اند؛ البته اصلاح طلبان این رویکرد را هم در مجلس شورای اسلامی دنبال کردند.

حق شناس با بیان اینکه در حال حاضر شاهد پایین امدن سن شهرداران در مناطق و نواحی هستیم، اظهار کرد: این که بازنشسته را از کار افتاده در نظر بگیریم، اشتباه است. در هر حال در دوره احمدی نژاد برخی از کارگزاران مشمول حذف و پاک سازی شدند و این در حالی بود که آن‌ها در اوج خدمت قرار داشتند، ولی با قانونی که احمدی نژاد آورد، کنار رفتند و با ۲۵ سال سابقه خدمت بازنشسته شدند.

عضو شورای شهر با بیان اینکه در شهر‌های توکیو و پکن متوسط سن ۷۰ سال است با این وجود ۶۰ سال سن برای کلانشهری مثل تهران که ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد سن بالایی نیست، اضافه کرد: در هر حال استثنائاتی در حوزه‌های انتصابی برای بازنشستگی افراد وجود دارد؛ مثلا ۲۰۰ نفر در صدا و سیما از قانون منع به کارگیری بازنشستگان معاف شدند، البته وزیر کشور به بنده گفتند حاضرند از مجوز رهبری برای ماندن افشانی استفاده کنند. با این وجود بنده هم در مورد افشانی و جبارزاده معاونت سیاسی این نظر را داشتم، ولی آن‌ها قبول نکردند از این مجوز استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه معاون وزیر بهداشت و رئیس صدا و سیما از مجوز رهبری برای استثنا شدن از قانون منع به کارگیری بازنشستگان استفاده کردند و سر جای خود نشستند، افزود: این که مردم در دور بعد انتخابات به اصلاح طلبان اقبال نشان دهند یا نه واقعیت این است که مردم با هیچ کسی اعم از اصلاح طلب و اصولگرا عقد اخوت نبسته اند و اگر هر کدام از این جریان‌ها خوب عمل کنند و پاکدست باشند قطعا مردم باز هم به آن‌ها اقبال نشان خواهند داد.

حق شناس با بیان اینکه بحث شفافیت یکی از مهمترین اتفاقاتی بود که در این شورا اتفاق افتاد، افزود: ما برای اولین بار قانون شفافیت را مصوب کردیم و افشانی نیز به طور داوطلبانه تمام قرارداد‌های شهرداری تا سقف یک میلیارد تومان را روی سایت منتشر می‌کردند که بعد از آن ما این رقم را به ۵۰۰ میلیون کاهش دادیم و البته قصد ما این است تمام قرارداد‌ها و نقل و انتقالات مالی را در این سایت منتشر نماییم تا مردم از ان‌ها اطلاع داشته باشند.

عضو شورای شهر با بیان اینکه در تمام دنیا مجالس محلی در کنار مجلس ملی قرار دارند، ولی ما روز به روز جایگاه شورا را تضعیف کرده ایم، تصریح کرد: پیش از این شورای شهر تهران ۳۱ عضو داشت، ولی الان به ۲۱ عضو کاهش یافته با این وجود سوال این است مگر جمعیت شهر کم شده است. البته برخی‌ها می‌گویند، چون نظارت استصوابی بر شورای شهر وجود ندارد پس باید آن را محدودتر کنیم.

وی افزود: سوال بنده این است که نمایندگان مجلس با چه منطقی قانون کاهش اعضای شورای را تصویب کرده اند. حداقل شهر لندن، برلین و استامبول را می‌دیدند که در شهر‌هایی مانند تهران شورا‌های آن‌ها دارای ۱۵۰ نفر عضو هستند.

حق شناس با بیان اینکه باید اعضای شورای شهر تهران از ۳۱ نفر به ۵۱ نفر افزایش پیدا می‌کرد، نه این که آن را به ۲۱ نفر کاهش دهند، تصریح کرد: این اشکال به قانون و مجلس برمی گردد، چون رویکرد کلان به اداره کشور رویکرد غلطی است در هر حال تهران یک شهر بزرگ با ویژگی‌های خودش است.

با وجود حضور در شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نمی‌توانم نام ۳۰ نماینده تهران در مجلس را بنویسم!
عضو شورای شهر با بیان اینکه بنده خود در شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان بودم، ولی نمی‌توانم نام ۳۰ نماینده تهران در مجلس را بنویسم، چون ساختار سیاسی را غلط تهیه کرده ایم و نمی‌خواهیم پاسخگو باشیم، افزود: موضع حناچی در رابطه با استفاده از مشاور خارجی مربوط به ۵ سال پیش است و این که آن را منتشر کرده اند یک حرکت خلاف اخلاق بود. معتقدم اگر در زمینه آلودگی هوا، ترافیک، فاضلاب و یا حفر تونل متخصص نداشته باشیم می‌توانیم از مشاور خارجی استفاده کنیم و این امکان را داریم که از مشاوران خارجی به صورت خرید خدمت استفاده نماییم، اما برای آوردن مدیر خارجی قانون این اجازه را به ما نمی‌دهد.

وی خطاب به دانشجویان با بیان این که شما با کدام منطق می‌گویید قالیباف هشتمین شهردار برتر دنیا بوده است، تصریح کرد: این که می‌گویید شورا خودروی پرشیا و تبلت خریداری کرده، سوال این است مگر اعضای شورای شهر باید با چه چیزی تردد می‌کردند. در هر حال عمر متوسط خودرو‌های قبلی شورای شهر ۱۵۰ هزار کیلومتر کارکرد بوده که امکان کارکردن آن‌ها در تهران وجود نداشت؛ اگر چه ۴، ۵ نفر از اعضای شورای شهر خودرو‌های جدید را تحویل نگرفتند و من الان با خودروی مدل ۹۲ تردد می‌کنم.

حق شناس تصریح کرد: در شهری که تصمیم گیری در مورد آن سالانه ۱۸ هزار میلیارد تومان هزینه دارد و فقط در مورد یک پرونده در این شهر شاهد ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی هستیم، نباید آدرس‌های غلط را بپذیریم ،تصریح کرد: رقم پیش بینی شده برای ساخت اتوبان صدر ۷۰۰ میلیارد تومان بوده؛ بعدا این رقم به هزار میلیارد و در نهایت به ۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

عضو شورای شهر تصریح کرد: این که کرباسچی به کاندیدا‌های شورای شهر گفته اند برای قرار گرفتن در لیست امید باید دو میلیارد تومان بدهند این حرف مزخرفی است، چون کرباسچی در شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان مسئولیتی نداشته و یک بار هم در این شورا حضور پیدا نکرده است.

وی اظهار کرد: بنده عضو شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان بودم، اما تا روز آخر نمی‌دانستم در لیست ۲۱ نفره شورای شهر قرار می‌گیرم یا نه.

لازم به ذکر است؛ در پایان این مراسم کتاب علی از زبان علی نوشته حجت الاسلام محمدیان، رئیس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه توسط پیام مرادی، دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به حق شناس اهدا شد.

لینک کوتاه : http://news.mostaghel.ir/?p=10481

همچنین بخوانید:

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از بررسی در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.