• امروز : یکشنبه - ۹ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 8 - رجب - 1444
  • برابر با : Sunday - 29 January - 2023
5

«حرام زاده‌های بی شرف» چگونه اکران شد؟!

  • کد خبر : 1177
  • 20 آبان 1394 - 5:54
«حرام زاده‌های بی شرف» چگونه اکران شد؟!

وحید عزیزی*:انقلاب اسلامی ایران از ابتدا برمبنای جهت گیری های خاصی شکل گرفته است، این جهت گیری ها تماما ریشه در اعتقادات و آموزه های دینی و تجربیات تاریخی ملت دارد. یکی از جهت گیری های اصلی انقلاب اسلامی که جزیی از ماهیت انقلاب است، روحیه ظلم ستیزی و مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار […]

وحید عزیزی*:انقلاب اسلامی ایران از ابتدا برمبنای جهت گیری های خاصی شکل گرفته است، این جهت گیری ها تماما ریشه در اعتقادات و آموزه های دینی و تجربیات تاریخی ملت دارد.

یکی از جهت گیری های اصلی انقلاب اسلامی که جزیی از ماهیت انقلاب است، روحیه ظلم ستیزی و مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار جهانی است.

استکبار در همه دوران های تاریخی وجود داشته است و درحال حاضر نماد تام و تمام آن درجهان آمریکا شناخته شده است. بر همین اساس امام خمینی(ره) روز سیزده آبان که تسخیر لانه جاسوسی اتفاق افتاده را به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار نامیده اند. این موضع کلی در برابر استکبار جزء دکترین ثابت نظام محسوب می شود چرا که کاملا برمبنای اعتقادات دینی و منافع ملی ماست.

متاسفانه در کشور جریان فکری ای ایجاد شده که درصدد است بدون درنظر گرفتن آموزه های دینی و اعتقادی و برخلاف تجربیات متعدد تاریخی ملت ایران،روحیه استکبارستیزی را کم رنگ نماید.

دراین بین دانشگاه های کشور نیز مصون از گزند این جریان فکری خاص که عامدا یا ساده لوحانه درجهت منافع بیگانگان گام برمی دارند،نبوده است چرا که جریان فکری مذکور سعی دارد بیشترین هجمه خود را بر روی قشر جوان متمرکز کند فلذا دانشگاه را بهترین محل برای ترویج افکار خود می داند.

در روز چهارشنبه سیزده آبان ماه مراسم راهپیمایی ضداستکباری در سراسر کشور پرشورتر از قبل برگزارشد و شعارهایی از قبیل “هیهات من الذله” “مرگ بر آمریکا” و “مرگ بر صهیونیست” سر داده شد و پلاکارد هایی با مضامین “آنهایی که خواب آمریکا را می بینند خدا بیدارشان کند” در دست مردم قرار داشت.

همه این ها نشان ازاین دارد که ملت بزرگ ایران با بصیرت و آگاهی کامل و با روحیه استکبارستیزی می خواهد بغض خود نسبت به جهانخواران عالم و در راس آن آمریکا که دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است را به گوش همه جهانیان برساند اما متاسفانه در این روز در دانشگاه رازی کرمانشاه اتفاقاتی افتاد که صحنه گردان اصلی آن همان جریان فکری ایست که در ابتدای سخن به آن اشاره شد.

عاملان این جریان فکری در دانشگاه رازی به صورت کاملاً غیرقانونی دست به اکران فیلمی زدند به نام “حرام زاده های بی شرف”. این فیلم که ساخته شده توسط کمپانی های فیلم سازی یهودیان صهیونیست است درصدد قهرمان نشان دادن ارتش جنایتکار آمریکا و تطهیر چهره نحس آمریکای خونخوار است.

داستان از این قرار بوده که معاونت فرهنگی دانشگاه مجوز اکران این فیلم مبتذل را صادر کرده بدون اینکه شورای فرهنگی دانشگاه را در جریان اجرای این برنامه قرار داده باشد. در صورتی که طبق ماده سه ضوابط فعالیت کانون های فرهنگی که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد می بایست ابتدا کلیت این برنامه در شورای فرهنگی دانشگاه تصویب می شد.

بسیج دانشجویی دانشگاه، یک روز قبل از تاریخ اکران فیلم یعنی دوازده آبانماه با معاونت فرهنگی دانشگاه تماس می گیرند و به ایشان تذکر می دهند که این فیلم به لحاظ محتوایی هم سو با قهرمان نشان دادن آمریکاست و گزینش این فیلم برای اکران در روز سیزده آبان، روز استکبار ستیزی، به منزله ی تلاش در جهت نفوذ فرهنگی آمریکا و مخالفت با تفکر و روحیه ی استکبار ستیزی است و به نظر می‌رسد کاملا هدفمند و جهت دار بوده فلذا از ایشان خواهش می کنند که جلوی اکران این فیلم را بگیرند ولی معاونت فرهنگی دانشگاه با این استدلال غیر منطقی که این فیلم صحنه ی منافی عفت ندارد اقدام اشتباه خود را توجیه می کند.

در روز بعد یعنی در روز سیزده آبان همزمان با اکران فیلم چند دانشجو که از غیر قانونی بودن مجوز این برنامه اطلاع داشته اند اکران فیلم را متوقف می نمایند و اجرای برنامه با اختلالاتی مواجه می شود که با کمک حراست دانشجویانی که فیلم را متوقف کرده بودند را از محل اکران فیلم بیرون کردند و سپس ادامه فیلم اکران شد .

بعد از این ماجرا و فراخوانده شدن دانشجویان معترض و معاونت فرهنگی به حراست مرکزی دانشگاه، معاون فرهنگی دانشگاه و همچنین مدیر کل فرهنگی به این دانشجویان توهین و بی احترامی کرده( که از گفتن عبارات توهین آمیز به کار رفته معذوریم) و آنها را تهدید کرده اند که با آنها برخورد تندی خواهد شد و در کمیته ی انضباطی آنها را توبیخ خواهند کرد .

در راستا صدور مجوز غیرقانونی و گزینش هدفمند فیلمی استکباری برای اکران در روز سیزده آبان، تشکل انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و بسیج دانشجویی دانشگاه رازی، بیانیه ای تنظیم کردند که در خبرگزاری ها منتشر شد و مراتب اعتراض خود را از تخلفات و قانون شکنی های انجام گرفته به گوش جامعه دانشجویی و نهاد های ذیربط رساندند.

در پی بیانیه های این دو تشکل و بالا گرفتن اعتراضات دانشجویان و همچنین مسئولین استان به این اقدامات غیر قانونی و مشکوک، معاونت فرهنگی دانشگاه، با همه این تنش ها همچنان بر موضع خود پافشاری کرده و بیانیه ای را به صورت رسمی در سایت دانشگاه قرار داد،که تعجب همه دانشجویان را برانگیخت، در بیانیه مذکور آمده است “صدور مجوز پخش در دانشگاه رازی بر اساس دریافت ضد استکباری از فیلم بوده است” و به این صورت سعی کردند، اهداف پشت پرده از اکران این فیلم کاملا استکباری را انکار کنند و همچنین در قسمتی از بیانیه آمده است “معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه رازی بر خود فرض میداند که راه نفوذ استکبار جهانی، بخصوص آمریکا را بنا به فرموده رهبر عظیم الشأن مان با جدیت تمام سد نمایند” به راستی با این اوصاف باید دم خروس را باور کرد یا قسم حضرت عباس را.

در ماجرای پیش آمده آنچه جای تعجب و تاسف دارد این است که مسؤلین دانشگاه به خود اجازه می دهند که خلاف متن صریح قانون عمل کنند، و اقداماتی انجام دهند که خلاف منافع ملی و ارزش های اسلام و انقلاب است و سرسختانه نیز از این قبیل اقدامات دفاع می کنند و به هیچ وجه حاضر به پذیرش اشتباه خود نیستند و اگر دانشجویی هم با آنها مخالفت کند با زبان توهین و تشر با او برخورد می کنند.

* عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه رازی کرمانشاه

لینک کوتاه : https://news.mostaghel.ir/?p=1177

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۱
  1. واقعا جای تاسف داره….

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از بررسی در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.