• امروز : دوشنبه - ۲۰ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 29 - جماد أول - 1445
  • برابر با : Monday - 11 December - 2023
8

روند بررسی توافق موجب نگرانی،دلسوزان انقلاب شده / ریاست مجلس جایگاه خانه ملت را فدای حمایت از دولت نکند

  • کد خبر : 344
  • 16 مرداد 1394 - 6:08
روند بررسی توافق موجب نگرانی،دلسوزان انقلاب شده / ریاست مجلس جایگاه خانه ملت را فدای حمایت از دولت نکند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «مستقل»؛ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجندپیرامون روند بررسی توافق برجام در مجلس شورای اسلامی بیانیه صادر کرد: بسم الله الرحمن الرحیم مجلس شورای اسلامی این‌روزها رسماً تعطیل است. نمایندگان برمبنای مجوز آئین‌نامه‌ای، پس از سه هفته جلسه، یک هفته را برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه اختصاص داده و میدان بهارستان […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «مستقل»؛ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجندپیرامون روند بررسی توافق برجام در مجلس شورای اسلامی بیانیه صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

مجلس شورای اسلامی این‌روزها رسماً تعطیل است. نمایندگان برمبنای مجوز آئین‌نامه‌ای، پس از سه هفته جلسه، یک هفته را برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه اختصاص داده و میدان بهارستان را ترک کرده‌‌اند.

این اولین بار نیست که مجلس شورای اسلامی در کوران یکی از مهمترین اتفاقات و تحولات سده اخیر در ایران، به نوعی بحث و بررسی‌های کلان را تعطیل کرده و عزم کار دیگر کرده است. در جریان راند پایانی مذاکرات فشرده و بسیار سنگین هسته‌ای در وین نیز، مجلس شورای اسلامی به “تعطیلات تابستانی” رفته بود.

از آنسو چندروز قبل مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ادای توضیح درباره توافق محرمانه با کشورمان به سنای آمریکا رفت. احضار آمانو از سوی سنا در حالی بود که مجلس شورای اسلامی تعطیل بوده و به زودی نیز برای ۳ هفته دیگر تعطیل خواهد شد!

ما این پایان تعطیلات مجلس نبود، نمایندگان پس از حدود ۱۷ روز(با احتساب پنج شنبه و جمعه‌ها و…)مجدداً چهارشنبه هفتم مرداد به عنوان سرکشی به حوزه‌های انتخابیه به تعطیلی رفتند و بناست که یکشنبه ۱۸ مرداد مجددا به صحن علنی برگشته و جلسات را برپا کنند.

هرچند آنگونه که پیداست، شورای عالی امنیت ملی مرجع اصلی تصمیم‌گیری درباره برجام شده است، اما جلسات کارشناسی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی جزء به جزء و دقیق برجام می‌توانست “حداقل” مشاوره‌های بسیار مهمی به شورای عالی امنیت ملی در این باره بدهد.

با این حال مجلس شورای اسلامی در ۱۷ روز مذکور، فقط ۹ جلسه درباره موضوع هسته‌ای تشکیل داد. یک جلسه بسیار مهم در این زمینه حضور آقایان ظریف و صالحی در صحن علنی مجلس و گزارش‌دهی آنان به نمایندگان بود که تقریباً‌ با سوالات چندان جدی و شفاهی نمایندگان روبرو نشد. از میان ۱۷ روز، یک روز نیز به حضور آقای عراقچی در کمیسیون امنیت ملی و برخی کمیسیون های دیگر مجلس و پرسش و پاسخ به نمایندگان گذشت.

تماما اینهارا که در کنار یکدیگر قرار می دهیم؛ و روندی که متاسفانه برخی فراکسیون های درون مجلس در همراهی بی چون چرا با دولت ولو اگر منافع مردم و کشور در خطر باشد موجب نگرانی شدید رسانه ها و دلسوزان کشور و انقلاب گردیده است!

از آنسوی دیگر حمایتهای بی دریغ ریاست مجلس شورای اسلامی چه با مواضع رسمی یکی به نعل یکی به میخ خود و یا با دور زدن آئین نامه های دخالی مجلس و قانون سعی در حمایت تمام قد از دولت را داشته خاطرات دولت قبلی را زنده میکند که همین جنابان به برخی نمایندگان دلسوز که حتی منتقد دولت دهم نیز بودند انگ وکیل الدوله می زدند.

اما امروز لباس وکیل الدوله ای را بسیار بر تن خودشان برازنده است!چنانکه مشاهده آنچه از جلسه کمیسیون امنیت ملی با عباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در شبکه خبر سیما پخش شد، غصه‌ها را چندین برابر می‌کند.

از برخی نمایندگان فعال، دغدغه‌مند و بسیار کوشای مجلس در زمینه مذاکرات هسته‌ای که بگذریم، نحوه حضور و عمق پرسش‌‌های برخی اعضای کمیسیون امنیت ملی و برخی دیگر از اعضای غیرعضو این کمیسیون که در جلسه حضور یافته بودند، تا حد بسیار زیادی ناامیدکننده به نظر می‌رسید. سوالاتی که بعضاً با پاسخ‌های تمسخرگونه عراقچی مواجه می‌شد. و این در حالی است که سوالات بسیار جدی و اساسی از سوی کارشناسان در زمینه مفاد برجام مطرح شده است و جا داشت برخی از این اعضای حاضر که باید نقش تعیین‌کننده‌ای در این برهه بسیار حساس ایفا کنند، حداقل با کارشناسان امر در طول این ۲۳ ماه! که از مذاکرات می‌گذرد، چند جلسه مشورتی برگزار می‌کردند.

اما بانمک‌تر و البته تاسف‌انگیزتر آن است که یکی از نمایندگان مجلس حاضر در جلسه پرسش و پاسخ با عراقچی، در بخشی از این جلسه که از صداوسیما نیز پخش شد، خطاب به آقای کریمی قدوسی که به بحث و جدل با آقای عراقچی درباره برخی بندهای برجام مشغول بود، ضمن اعتراض شدید و درهم کشیدن ابرو تاکید می‌کرد که “ما برای شنیدن سخنان آقای عراقچی آمده‌ایم! و نمی‌خواهیم سوال و جواب شما را بشنویم!”

این گفته نماینده مذکور بدان معناست که اساساً نماینده محترم شان و جایگاهی برای خود متصور نیست که خود را قادر بداند غوری در برجام کرده و از بین ده‌ها و حتی صدها سوال موجود در برجام، چند مورد از آن را خطاب به مذاکره‌کننده ارشد کشورمان مطرح کرده و پاسخ ایشان را نیز بشنود، بلکه سطح خود را صرفاً به یک مستمع ساده تنزل داده و حتی به نمایندگانی که سعی داشتند برخی سوالات جدی را از عراقچی بپرسند، اخم و اعتراض می‌کند.

از سوی دیگر؛ دولت محترم مطابق قانون اساسی، قانون عادی، رویه همیشگی و توصیه رهبر انقلاب، لایحه قانونی خود را ارایه نداده و رییس محترم مجلس در همراهی آشکار با دولت این لایحه قانونی را مطالبه نمی کند و در برابر تذکرات قانونی نمایندگان، فضاسازی‌های هیجانی صورت می‌گیرد (مانند اتفاقی که بعد از برخی نمایندگان در جلسه علنی هفته گذشته رخ داد) و بالطبع تا زمانی که بررسی موافقتنامه هسته‌ای ایران و ۵+۱ در دستور کاری نمایندگان نیست تا به آن رسیدگی کنند، مجلس تعطیل با مجلسی که باز است چه تفاوتی دارد؟!

این روند البته از سوی کسانی که در کارنامه خود سکوت در مقابل فتنه ۸۸ و به بازی گرفتن مجلس و جایگاه شریف ان و خرج کردن از ان به خاطر کینه های سیاسی قدیمی مسبوق به سابقه است!هنوز خاطرات یکشنبه های سیاه چون وقف دانشگاه آزاد به نفع خاندان آقازاده ها و … از خاطرمان نرفته است!

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بیرجند؛ بنا بر فرموده ی رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با دانشجویان که دیگر بار چون شهید بهشتی انان را موذن جامعه خطاب کردند؛ اعلام می دارد؛ که برخی نمایندگان و اعضای هیئت رییسه ی مجلس از سابقه ی مجلس ششم و مجلس هشتم درس گرفته و خود را ملعبه ی دست برخی افراد که در فتنه ۸۸ نیز عملکرد خود را اثبات کرده اند قرار نداده و مجلس را به جایگاه واقعی خود بازگردانند در غیر اینصورت مردم هوشیار ایران به خوبی نشان داده اند که با جریاناتی که بخواهد بر خلاف دستورات مقام معظم رهبری و منافع ملی-انقلابی حرکت کند؛ تسویه حساب کرده و از عرشه کشتی سیاست به زیر کشیده و به تاریخ الحاقشان میکنند!

والسلام علی من اتبع الهدی

لینک کوتاه : https://news.mostaghel.ir/?p=344

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از بررسی در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.