• امروز : دوشنبه - ۱۰ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 18 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Monday - 2 October - 2023
2
در دومین جلسه از سلسله نشست های نحن امه واحده، واحد بین الملل اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل

احیای دوباره فرهنگ ایرانی در شوروی و اروپای شرقی فقط از طریق آذربایجان ممکن است‌

  • کد خبر : 12517
  • 11 دی 1398 - 17:29
احیای دوباره فرهنگ ایرانی در شوروی و اروپای شرقی فقط از طریق آذربایجان ممکن است‌

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دومین جلسه از سلسله نشست های نحن امه واحده، واحد بین الملل اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل با عنوان نقش انقلاب اسلامی ایران در فروپاشی شوروی، با حضور دانشجویان دانشگاه های تهران و دانشجویان بین المللی از حوزه قفقاز روز گذشته در دفتر مرکزی […]

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دومین جلسه از سلسله نشست های نحن امه واحده، واحد بین الملل اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل با عنوان نقش انقلاب اسلامی ایران در فروپاشی شوروی، با حضور دانشجویان دانشگاه های تهران و دانشجویان بین المللی از حوزه قفقاز روز گذشته در دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل برگزار شد. مهمان ویژه و سخنران این نشست اورخان محمداف نظریه پرداز آذری روس، عضو شورای المقاومه الاسلامیه فی الاذربیجانیه بود، در ابتدای جلسه معین رضیئی دبیر واحد بین الملل اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: پس از دوره رنسانس به بشر این گونه القا شده بود که برای رسیدن به سعادت دنیوی باید به کلی نقش دین را از زندگی خود حذف کند، بر اساس این گزاره یک خطی بود که انواع اقسام مکاتب و نحله های فکری در چند قرن اخیر به وجود آمدند، که اوج آن مربوط به اواخر قرن گذشته بود که در آن جهان به دو قطب مارکسیسم و لیبرالیسم تقسیم شده بود. انقلاب اسلامی مردم ایران در سال ۵۷ به رهبری حضرت امام (ره) جهان دو قطبی را با ایجاد قطب جدیدی به نام اسلام سه قطبی کرد و برای اولین بار پس از رنسانس این گزاره را مطرح کرد که راه سعادت حاصل پیوند بندگی و زندگی است و با این دید انقلاب ما انفتاحی است در تاریخ بشریت.

دبیر بین‌الملل اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل بیان کرد: امام در این انقلاب مفهوم قدرت را تغییر دادند و قدرت نرم جدیدی تولید کردند که از جغرافیای ما به جغرافیای غرب نفوذ کرده و آن را به چالش کشید و انقلاب اسلامی را به رقیب تمدنی غرب تبدیل کرد این امر در قدم اول به فروپاشی کمونیسم شوروی و اقمارش منجر شد و دوگانه جدید اسلام و استکبار را پدید آورد.
وی در ادامه افزود: بعد از فروپاشی اردوگاه کمونیسم متفکران غربی نظریه برخورد تمدن ها را مطرح کردند و جنگ لیبرال دموکراسی با اسلام شروع شد در این دوران غرب تلاش کرد ابرقدرتی خود را به لیدری آمریکا دوباره در جامعه جهانی احیا کند و موازنه قدرت را به ما قبل انقلاب اسلامی برگرداند آنها تمام تلاش شان این بود تا دوگانه اسلام و غرب را به دوگانه غرب و غرب تبدیل کنند اما نه تنها در این موضوع موفق نشدند بلکه امروز آمریکا به افول خودش نزدیک شده است و این افول هم کاملا ایدئولوژیک است.

در ادامه جلسه اورخان محمد اف بیان کرد: علیرغم اشتراکات قومی و زبانی، مشترکات فرهنگی ما با آذربایجان خیلی کم است. ارتش سرخ پس از تسخیر آذربایجان و قفقاز تلاش کرد فرهنگ ایرانی_اسلامی را از مردم بگیرد زیرا آذربایجان در آن زمان گلوگاه صدور فرهنگ اسلامی ایرانی به قفقاز بود.
عضو شورای مقاومت الاسلامیه الاذربایجانیه گفت: شوروی به مدت ۳۰ سال تلاش کرد تا فرهنگ و هویت دینی را در آدربایجان و متاطق قفقاز از بین ببرد و فرهنگ دینی را با نظرات فروید و لنینیسم جایگزین کند.تغییر فرهنگ مردم آذربایجان توسط شوروی در چند گام اتفاق افتاد، آن ها سعی کردند به دلیل ترس از قیام مردم مسلمان با یک حرکت نرم فرهنگی نیاز جنسی را تبدیل به استعداد کنند سپس این برنامه را نیز در مدارس پیاده کردند مانند اختلاط دانش آموزان.آنها برای ممناعت از انتقال فرهنگ و تاریخ ایرانی اسلامی ۵ بار زبان این کشور را تغییر دادند.مردم آذربایجان پس از این سالها حدود ۲% به خدا اعتقاد داشتند و در دانشگاه ها آتئیسم علمی تدریس میشد.

محمد اف افزود: شوروی در زمینه فرهنگی فوق العاده عمل کرد. در حدی که در جنگ‌هایی که شوروی حضور داشت، چند هزار نفر از اهالی آذربایجان شرکت می‌کردند.
به گفته محمد اف؛ در سال ۱۹۸۰مردم دانستند دین توانایی اداره حکومت را دارد پس از آن اولین درگیری ها با حکومت شوروی توسط جوانانی که تحت تاثیر امام بودند و از باکو شروع شد اما بخاطر ضعف در کار فرهنگی_تشکیلاتی، پروژه اسلامیون در آدربایجان شکست خورد.

این تحلیل گر روسی آذری تبار بیان کرد: با آغاز زمینه های فروپاشی شوروی، در آذربایجان سال ۱۹۸۹ مردم پرچم شوروی را پایین کشیدند و در ۳۱ دسامبر همان سال مردم مرز ایران را شکستند آن ها در تظاهرات خودعکس امام خمینی را بلند کرده بودند و کار به جایی رسید که تحلیلگران میگفتند آذربایجان به دست آخوند ها افتاد در نهایت۲۰ ژانویه ۱۹۹۰ با کشته شدن ۱۷۰ نفر بی گناه توسط سربازان شوروی قیام مردم کمی خنثی شد. مردم آذربایجان اقبال و علاقه بسیار زیادی به امام خمینی و افکار او پیدا کرده بودند. عدم ورود و توجه ایران به منطقه قفقاز از لحاظ فرهنگی باعث شد تا این ظرفیت عظیم از بین برود.

وی ادامه داد: رسانه های بیگانه معجزه کردند ،گفتند انقلاب خمینی، انقلاب فارس هاست و ما ترکیم. ترک‌ها دانشگاه‌ها را در دست گرفتند و نیرو تربیت کردند، اسرائیل رسانه را در دست گرفت و با معجزه تبلیغات اهداف خود را پیاده کرد.کار به جایی رسیده است که بعد از ۳دهه میبینیم، الان جمهوری آذربایجان استان اسرائیل است. آذربایجان در حال حاضر تامین کننده ۶۰% سوخت اسرائیل است.

محمد اف گفت: احیای دوباره فرهنگ ایرانی در شوروی و اروپای شرقی فقط از طریق آذربایجان ممکن است‌. آن هم نه به واسطه دولت، بلکه توسط مردم و فرهنگ سازی. مردمی که کاملا بی دین هستند و در مدارس آنها آتئیست تدریس میشود، نمیتوان با آموزش دادن نماز و وضو با جایی رسید، باید کار فرهنگی کرد.

لینک کوتاه : https://news.mostaghel.ir/?p=12517

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از بررسی در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.