امیرحسین اسماعیلی دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، ضمن انتقاد از معرفی وزیر علوم، گفت: آئین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها در حالی با حضور رئیس جمهور و دیگر مسئولان در دانشگاه تهران برگزار شد که آقای روحانی به جای صحبت درباره وزارت علوم و گزینه پیشنهادی آن صلاح را بر آن دید که از پیروزی اخلاقی برجام، کلاهی که در مذاکرات بر سر طرف مقابل گذاشتیم، ناراحتی از نهادهای امنیتی و موضوعات دیگر سخن بگوید.

وی افزود: گویا بلاتکلیفی وزارت علوم، مسئله مهمی برای رئیس جمهور نبود که وی بخواهد درباره آن با دانشجویان صحبت کند.

اسماعیلی ادامه داد: از طرفی هم برنامه آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها در حالی برگزار شد که مهم‌ترین بخش آن یعنی صحبت مستقیم و رو در رو نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با رئیس جمهور پیش بینی نشده بود.

وی تصریح کرد: گویا خاطر رئیس جمهور از سخنان مراسم روز دانشجوی سال گذشته هنوز مکدر است یا مسئولان برگزاری دیگر راضی به این امر نبودند و به قولی حوصله صحبت‌های این طیف از دانشجویان که در پی نقد و مطالبه هستند را ندارند یا شاید هم همان اتفاقی که باعث عدم دعوت نماینده‌های تشکل‌های دانشجویی انقلابی در ضیافت افطاری ماه رمضان رئیس جمهور شد، رخ داده باشد.

وی افزود: رئیس جمهور در روزی که به دانشجویان اجازه سخنرانی داده نشد گفت: « نقد باید مخصوصا در دانشگاه آزاد باشد.» گویا وی از فشار نهادهای خارج دانشگاه بر جنبش دانشجویی استان آذربایجان شرقی و یا صدور قرار مجرمیت برای چهار تن از عدالتخواهان شیراز و مواردیگر اطلاع نداشته و این را گفته است.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: احتمالا از اهتمام بعضی از مسئولان به آرام نگه داشتن فضای سیاسی و عدم خروج صدای مخالف بر رسیدگی به مشکلات و پاسخگویی انتقادها آگاهی ندارند. گویا از اینکه بعضی اوقات جای شاکی و متشاکی عوض شده و دانشجو به خاطر مطالبه و نقد در جایگاه متهم قرار می گیرد،اطلاع ندارند.

وی گفت: بهتر است مسئولان بدانند فضای باز و آزاد برای نقد همیشه مورد طبع و نظر آنها نیست و در مواردی دانشجو جدای از قالبهای منحرف کننده و کاذب موجود در فضای سیاسی، سیاست‌های موجود حاکمیتی شما را مورد انتقاد و اعتراض قرار می‌دهد. اینجاست که باید اگر بواقع خواهان حضور فعال و با نشاط دانشجو در تمام صحنه‌ها هستیم، با صبر و تحمل به صدای او گوش دهیم زیرا به قولی آرمان طلبی و عدالتخواهی دانشجو مانند شمشیری دولبه است.