• امروز : پنج شنبه - ۱۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Thursday - 7 July - 2022
0
مهدی چمران در نشست شورای عمومی اتحادیه:

دانشجویان در خفقان‌ترین حالت نیز مراسم ۱۶ آذر را برگزار می‌کردند

  • کد خبر : 10476
  • ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
دانشجویان در خفقان‌ترین حالت نیز مراسم ۱۶ آذر را برگزار می‌کردند

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مهدی چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران در نشست شورای عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که در دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری است، گفت: شفافیت یعنی اینکه ما بدانیم ۱۶ آذر چرا به وجود آمد، دانشجویان چه می‌گفتند و چرا به شهادت رسیدند و قیام آن‌ها برای […]

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مهدی چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران در نشست شورای عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که در دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری است، گفت: شفافیت یعنی اینکه ما بدانیم ۱۶ آذر چرا به وجود آمد، دانشجویان چه می‌گفتند و چرا به شهادت رسیدند و قیام آن‌ها برای چه بود و حکومت چه می‌گفت.

وی با بیان اینکه دانشجویان در آن زمان ضد انگلیس، ضد امریکا و ضد استعمار بودند، افزود: انگلیس در آن زمان استعمار پیر بود و امریکا استعمار نو؛ که به اسم دوستی و نظایر آن کشور‌ها را مستعمره خود می‌کرد.

وی افزود: شهید چمران وقتی که از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و به او بورس تحصیلی امریکا دادند، آخرین جایی که رفت و سر زد، قبور شهدای ۱۶ آذر بود.

دانشجویان در خفقان‌ترین حالت نیز مراسم ۱۶ آذر را برگزار می‌کردند
رئیس سابق شورای شهر تهران با اشاره به اینکه دانشجویان مدام مزار شهدای ۱۶ آذر را بازسازی می‌کردند، اما حکومت آن را خراب می‌کرد و حتی سنگ قبر‌هایی که بر روی آن‌ها نوشته شده بود دانشجوی شهید، از بین بردند تصریح کرد: بنده خود نیز هر وقت فرصتی شود بر مزار این شهدا می‌روم.

وی با بیان اینکه دانشجویان در خفقان‌ترین حالت نیز مراسم ۱۶ آذر را برگزار می‌کردند، تصریح کرد: در زمان نخست وزیری امینی که امریکایی‌های مقداری آزادی داده بودند مراسم ۱۶ آذر برگزار شد با این وجود زمانی که دکتر شیبانی در محل دانشکده پردیس هنر‌های زیبا سخنرانی کرد، بلافاصله او را دستگیر و زندانی کردند. در هر حال با وجود دستگیری و خفقان دانشجویان همواره تلاش می‌کردند تا ۱۶ آذر را زنده نگه دارند.

رئیس سابق شورای شهر تهران با اشاره به تبلیغات استعماری دشمن در فضای مجازی اظهار کرد: نباید بگذاریم مسیر مبارزه با امریکا منحرف و به مسیر دیگری برود.

وی به اهمیت بصیرت اشاره کرد و افزود: بصیرت یعنی اینکه انسان بتواند به روز و در زمان خودش مسائل را درک و به خوبی هم اقدام کند. مثلا همین‌هایی که با مختار قیام کردند و برای انتقام خون امام حسین جنگیدند، اگر موقع شناس بودند و در روز عاشورا در کنار امام حسین(ع) حضور می‌یافتند سرنوشت دیگری رخ می‌داد. در هر حال باید مسائل را به موقع و در زمان خودش به خوبی درک و به آن مسائل برخورد کرد و این خاصیتی است که در دانشجویان باید قوی‌تر از دیگران باشد، چون مسائل اجتماعی و شخصی ممکن است برخی‌ها را به جای دیگری بکشاند، ولی دانشجو این گونه نیست.

چمران گفت: برخی‌ها که آن سالها از دیوار سفارت امریکا بالا رفتند امروز می‌گویند شراب را ازاد بگذارید تا مردم شراب مسموم نخورند و مسموم شوند. در هر حال امیدواریم که خداوند این بینش و بصیرت را به ما بدهد و امیدمان به آن ور آب ها و بانک‌های خارجی نباشد و فقط به خدا توکل داشته باشیم.

رئیس سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه امید امام خمینی و شهدا به خدا بود و به همین دلیل پیروز شدیم، تصریح کرد: اگر ما نیز این مسیر را دنبال کنیم پیروز می‌شویم.

وی در ادامه به قرائت بخشی از نیایش‌های شهید چمران پرداخت و افزود: همان طور که شهید چمران به خاطر نعمت‌ها از خداوند شاکر و سپاسگذار بود ما نیز باید شاکر و سپاسگذار باشیم.

چمران در پاسخ به وضعیت تراکم فروشی در شورای شهر دوره قبلی تصریح کرد: تراکم فروشی راحت به زبان می‌آید، ولی تشریح آن زمان می‌برد.

مردم هنوز اسم اعضای شورای شهر تهران را نمی‌شناسند
وی تصریح کرد: انتخابات شورای شهر در این دوره به شدت تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت و اعضای این شورا در کنار رئیس جمهور رای آوردند و این در حالی است که امروز مردم هنوز اسم اعضای شورای شهر به جز یکی دو نفر را نمی‌شناسند.

رئیس سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه در دوره جدید شورای شهر یک سری شعار‌ها داده شد که باعث شدند شهر تعطیل شود و الان نیز شهر تعطیل است و اگر کاری هم انجام می‌شود به خاطر سرعت کار‌ها در دوره قبل بوده، افزود: اگر وضع به همین شکل پیش برود باید شاهد توقف‌های بیشتری در شهر تهران باشیم.

وی با بیان اینکه امروز شهر تهران حالت بلاتکلیفی و انتظار دارد، اظهار کرد: کار‌های شورا بیشتر تبلیغاتی است به گونه‌ای که یکی ازهمفکران این آقایان گفته بود این لب تاب‌ها را کنار بگذارید و کار کنید.

رئیس سابق شورای شهر تهران با اشاره به شعار‌های داده شده در خصوص صدور حکم شهردار جدید تهران تصریح کرد: حکم قالیباف ظرف ۱۵ روز و حکم احمدی نژاد ظرف ۲۰ روز صادر شد؛ این گونه نبود که در این مدت از کار کردن خبری نباشد.

وی با بیان اینکه آنچه در سامانه شفافیت شورای شهر است آن موقع هم بود، تصریح کرد: نظارت و حسابرسی شهرداری وظیفه شوراست. با این وجود باید حسابرس‌های مورد قبول و قسم خورده‌هایی که شناخته شده هستند برای حسابرسی مورد استفاده قرار گیرند وما این حسابرسی را انجام داده ایم و نتیجه آن را در سطح شورای شهر خوانده ایم.

رئیس سابق شورای شهر تهران افزود: قانون پول شویی سال هاست تصویب شده، با این وجود اگر چه در شهرداری پولشویی نیست، چون درآمدهایش مشخص است، ولی ما این مورد را هم بررسی کرده ایم. از این رو ما در شورای شهر وقت می‌گذاشتیم تا حسابرس‌ها خلاصه‌ای از حسابرسی‌هایی که انجام داده اند قرائت کنند. ما برخی‌ها را نیز به سازمان بازرسی و قوه قضاییه می‌فرستاید و می‌گفتیم که مثلا این شرکت تخلف کرده است.

چون قرارگاه خاتم الانبیا توانمند بود با آن قرارداد می‌بستیم
وی گفت: ما با قرارگاه خاتم الانبیا قرارداد می‌بستیم، چون قرارگاه توانمند بود در هر حال کسی جز قرارگاه خاتم توانایی ساخت پل صدر را نداشت. با این وجود تونلی را که کارفرمای دیگری ساخته بود هنوز هم شهرداری بر سر آن دعوا دارد.

چمران اظهار کرد: قرارگاه خاتم الانبیا هم توانمند است و به ما کمک هم می‌کرد؛ به گونه‌ای که الان میلیارد‌ها تومان از شهرداری طلب دارد. همان طور که از دولت طلب کار است و این کار بدی نیست، البته ما پیمانکاران دیگری داشتیم که برای شهرداری کار کرده اند.

وی با بیان اینکه در گذشته مناقصه‌ها و مزایده‌ها به گونه‌ای بود که خودشان پیمانکاران را انتخاب می‌کردند و ما جلوی این را گرفتیم ، تصریح کرد: شهر تهران در موضوع شفافیت مالی و شهرسازی برنامه‌ای نداشت، اما ما در شورای شهر برنامه ۲۰ ساله، برنامه ۵ ساله و چشم انداز ۲۰ ساله تعیین کردیم. هم چنین شهر تهران طرح جامع نداشت و هر کسی کاری می‌خواست با تصویب شهردار انجام می‌داد؛ از این رو ما ظرف دو سال طرح جامع تهران را با کمک ۲۸ مهندس مشاور به اتمام رساندیم و الان تمام این شهر دارای طرح تفصیلی است.

وی با اشاره به اینکه تراکم فروشی در دهه ۷۰ رونق گرفت و هر کسی که پول بیشتری می‌داد آپارتمان بالاتر می‌رفت، اظهار کرد: شورای شهر گذشته در شفافیت کار کرد و شعار نداد، ولی تبلیغات ما ضعیف بود.

رئیس سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه طرح جامع تهران در شورای عالی شهرسازی کشور به تصویب رسیده و هم چنین ما در جریان آماده سازی این طرح، ۴ جلسه با رئیس جمهور وقت جلسه برگزار کردیم، تصریح کرد: الان اگر کسی یک طبقه اضافه بفروشد، تخلف کرده و باید به دادگاه برود.

لینک کوتاه : http://news.mostaghel.ir/?p=10476

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از بررسی در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.