• امروز : سه شنبه - ۱۸ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 12 - محرم - 1444
  • برابر با : Tuesday - 9 August - 2022
1
دکتر کواکبیان در هفدهمین اردوی آموزشی-تشکیلاتی جهاد اکبر:

حساب ما از دولت خیلی وقت است که جدا شده است

  • کد خبر : 11133
  • 18 بهمن 1397 - 14:51
حساب ما از دولت خیلی وقت است که جدا شده است

مصطفی کواکبیان، نماینده در مجلس شورای اسلامی با حضور در اردوی جهاد اکبر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در مورد شرایط فعلی و راه حل های کشور گفت: ما در شرایط سخت اقتصادی به سر می بریم و وضعیت مطلوبی نیز وجود ندارد، این وضعیت یک بخش مربوط به تحریم ها و یک بخش […]

مصطفی کواکبیان، نماینده در مجلس شورای اسلامی با حضور در اردوی جهاد اکبر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در مورد شرایط فعلی و راه حل های کشور گفت: ما در شرایط سخت اقتصادی به سر می بریم و وضعیت مطلوبی نیز وجود ندارد، این وضعیت یک بخش مربوط به تحریم ها و یک بخش مربوط به فروش نفت است که این ها همه دست به دست هم داده اند تا در این موضوع باید برنامه داشته باشیم

او در ادامه گفت: همانطور که مقام معظم رهبری گفتند ما باید از مبانی اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم، اقتصاد مقاومتی دارای بخش های متعددی است که در اینجا به بر سه بخش آن تاکید می کنم. بخش اول تاکید بر حمایت از تولید داخلی و حمایت از کالای ایرانی است که شعار امسال نیز همین بود. باید در پایان سال پیرامون اقتصاد مقاومتی ارزیابی کنیم که چه میزان به این سمت اقتصاد مقاومتی فارغ از پلاکاردهای زیبا حرکت کرده ایم، پایین آمدن ارزش پول ملی بزرگترین ضربه به این شعار و بزرگترین مقابله با تولید داخلی بود. البته تصور برخی از اقتصاد مقاومتی این است که باید در مقابل همه دنیا بایستند،  در صورتی که اقتصاد مقاومتی به این معناست که در حین تعامل با دنیا به کالای داخلی ارجحیت قائل شویم.

مصطفی کواکیبان گفت: بخش دوم این است که ما در جهت معیشت مردم و رفاه مردم و بهبود وضعیت عمومی مردم باید برنامه و اندیشه داشته باشیم، برای مثال پیرامون بودجه امسال گفتم چه اشکالی دارد کی یا دو پروژه را جلو نرویم و به جای آن معیشت و رفاه مردم را مورد توجه قرار بدهیم و برای رفاه و معیشت مردم توجه بشود و افراد ضعیف جامعه هم بتوانند زندگی عادی خودشان را جلو ببرند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در جمع گفت: شفافیتی هم بخش سوم را تشکیل می دهد، پیرامون این موضوع لوایح FATF  مطرح می شود، مفهوم این لوایح این نیست که وضعیت های حساب مالی را به خارجی ها بدهیم. مسئله این است که بر اساس FATF  طی روندی با کشورهای عضو تبادل داشته باشیم، نه آن که حساب های ما به صورت آنلاین مورد بررسی آنها قرار بگیرد. کشورها برای دستیابی به اطلاعات باید از ما درخواست کنند و در صورتی که ما بخواهیم به آنها اطلاعاتی می دهیم.

ما پیرامون شفافیت راهی طولانی در پیش داریم و لایحه اعاده اموال نامشروع طرح بسیار خوبی در این مورد است که می تواند در مقابل فساد بایستد، در واقع طی این لایحه ما با کسی تعارف نخواهیم داشت و اگر این لایحه به سرانجام برسد گام مهمی برای شفافیت خواهد بود و من برای مقابله با فساد من شفافیت را راه حل می دانم.

کواکبیان پیرامون طرح شفافیت آرا و لزوم آن گفت: عده ای نیز مخالف این طرح هستند، عده ای نگران تبعات بعدی آن هستند و افراد دیگری نیز در دو جناح هستند که در حوزه انتخابی خود چراغ راهنما به یک سمت می زنند اما در مجلس به سمت دیگری می روند و این قانون مفید خواهد بود.

کواکبیان پیرامون عملکرد دولت پیرامون شفافیت گفت: قرار بود دولت تا آخر سال جاری سامانه ای را ایجاد نماید تا درآمد کارکنان سازمان های مختلف به صورت شفاف در آن به نمایش گذاشته شود. در این صورت حساب ها شفاف خواهد شد و هم در برابر حقوق های نجومی و هم املاک نجومی مقابله می کند.

کواکبیان پیرامون FATF گفت: FATF هیچ ربطی با کانال مالی INTEX ندارند و این مقوله ها از یکدیگر جدا هستند، FATF به این معناست که اگر میخواهیم در مبادلات بانکی و مالی دنیا باشیم باید این مسئله را قبول کنیم، در واقع اگر این مسئله را قبول کردیم، می توانیم کار کنیم. روسیه، چین و عراق به خاطر FATF با ما کار نمی کنند و ما ناگزیر هستیم که اگر بخواهیم با سیستم بانکی دنیا به صورت درستی کار کنیم آن را بپذیریم. کسی نمی تواند بگوید الزاما باید این لوایح را بپذیرید اما اگر نپذیریم یقینا دچار مشکلاتی می شویم.

نماینده مجلس پیرامون SPV نیز گفت: در مورد SPV نیز اروپایی ها حاضر شدند تا به خاطر آنکه قسمتی از تحریم های یک طرفه آمریکا را جبران کنند، این سازوکار مالی را ایجاد کنند. اروپاییان نمی توانند به خاطر این موضوع بر ما منت بگذارند زیرا ۱۰ الی ۱۲ تعهد برجامی داشتند که هنوز انجام نشده است و در واقع ما از آنها طلبکار هستیم.

کواکبیان در ادامه در پاسخ به سوالی نحوه عملکردFATF گفت: ما اکنون با خارج در حال کار کردن هستیم، ما می توانیم خارج از FATF نیز با کشورهای خارجی کار کنیم ولی اگر کشورهایی که با آنها کار می کنیم بخواهند سربزنگاه بین FATF یا کار با ایران یک کدام را انتخاب کنند، یقیناً FATF را انتخاب خواهند کرد،در واقع در جایی که FATF به این کشور ها فشار آورد این کشور ها حاضر به همکاری با ما نخواهند بود.

کواکبیان پیرامون رابطه دولت روحانی و اصلاح طلبان گفت: یک سال و نیم پیش به آقای روحانی گفتم به خاطر تو به ما اصلاح طلبان فحش می دهند، بجنب. فلذا راه ما از اول هم جدا بود. ما از سر ناچاری آقای روحانی را انتخاب کردیم، من اگر آقای روحانی را از روز اول قبول داشتم، چرا همراه ایشان کاندیدا شدم(سال ۹۲)، اما الان پشیمان نیستیم اما در عین حال از عملکرد دولت فعلی خیلی رضایت نداریم. آقای جهانگیری از اول گفت که پوششی هستم، اما من از اول گفتم پوششی نیستیم. این که یک عده می گویند اصلاح طلبان اکنون برای انتخابات ۱۴۰۰ از روحانی جدا شده اند، حساب ما خیلی وقت است که از هم جدا شده است. راه ما از اول جدا بود.  نه آقای روحانی خودش را اصلاح طلب می داند، و نه ما او را اصلاح طلب می دانند، ولی همچنان به دلایل وضعیت کشور و بنا به نظر رهبری بر انسجام قوا، با دولت روحانی همکاری داریم و انتقاد ما هم روشن است‌

لینک کوتاه : http://news.mostaghel.ir/?p=11133

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از بررسی در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.