بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور در پی یاوه گویی های اخیر رئیس جمهور آمریکا:

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ لا تَرْکَنُوا إِلَى الَّذینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُمُ النَّارُ وَ ما لَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِیاءَ ثُمَّ لا تُنْصَرُونَ

به کسانى که[به آیات خدا و پیامبر و مردم مؤمن] ستم کرده‏‌اند، تمایل نداشته و تکیه نکنید که آتش[دوزخ] به شما خواهد رسید و در آن حال شما را در برابر خدا هیچ سرپرستى نیست، سپس یارى نمی‌شوید.»

سخنان توهین آمیز و سراسر اتهام ترامپ علیه ملت ایران بار دیگر پرده از چهره‌ی بزک شده‌ی استکبار آمریکایی برداشت و دست چدنی دشمن را از دستکش مخملین بیرون کشید. آن‌چه در این برهه بر ما واجب است را در بندهای زیر عنوان می‌کنیم:

۱- تشخیص ظرافت‌های سیاسی این موضوع که دولت فعلی آمریکا، مانند دولت‌های پیشین خود است، از مسائل مهمی است که باید امروز بدان توجه ویژه شود. دولت‌های اوباما و ترامپ در اهداف و مشی استکباری تفاوتی ندارند، بلکه روش‌های متفاوتی دارند. یکی با چهره‌ی خوش و ادبیات زیبا جلو می‌آمد ولی با بی‌شرافتی تمام، پس از توافق برجام از پشت به ملت ما خنجر زد اما دیگری بدون صحنه‌سازی‌های دولت پیشین خود، از همان ابتدا دشنه‌ی پنهان شده در دولت قبل خود را از آستین خارج کرد.

۲- سیاست اعلامی و اعمالی دولت آمریکا نشان می‌دهد که امروز برجام رسماً و به صورت فاحش توسط دشمن پاره شده است اما ما منتقدان دیروز و امروز برجام به هیچ وجه خوشحال نیستیم و در کنار دولت و ملت عزیز ایران، این خیانت دشمنان بدعهد را محکوم می‌نماییم. همچنین از مواضع ضداستکباری ریاست محترم جمهوری، جناب حجت الاسلام و المسلمین روحانی تشکر نموده و حمایت خود را از دولت جمهوری اسلامی در برابر دشمنان مستکبر و عهدشکن اعلام می‌داریم.

۳- بار دیگر به هیئت محترم نظارت بر برجام و در رأس آن جناب آقای روحانی هشدار می‌دهیم که مانند موضع پیشین خود مبنی بر کدخدایی و ریاست ایالات متحده آمریکا بر کشورهای اروپایی نباید به برجام بدون آمریکا تن داد و لازم است در برابر هر نقض عهد دشمن، اقدام مؤثر متقابل صورت گیرد. مؤکدا درخواست می‌کنیم که در قبال نقض‌های مکرر طرف‌های مقابل، سطح همکاری‌های داوطلبانه‌ی برجام را تا اصلاح رویکردهای دشمن به صفر رسانده تا آن‌ها را متوجه جدیت خود در خصوص تعهدات متقابل بین المللی کنیم.

۴- استفاده‌ی ترامپ از واژه‌ای جعلی به جای نام «خلیج فارس» اگرچه محکوم است ولی نکته‌ای انحرافی به نظر می‌رسد. مبادا محتوای ضدایرانی این سخنرانی را به استفاده از این واژه تقلیل داده و پاره کردن رسمی برجام توسط دشمنان را از یاد ببریم. کمپین خلیج فارس خوب است اما در شرایط بحرانی امروز و اقدامات آمریکا، «کمپین ضدبرجام» از اولویت بیشتری برخوردار است.

۵- مبادا مسئولین تصور کنند که می‌توان از دامن امریکا به اروپا فرار کرد. همانطور که ترامپ فحاش روی دیگر همان آمریکای باهوش و مؤدب است، اروپایی‌ها نیز روی دیگری دارند که به وقت خود و به زودی نشان خواهند داد. باید مراقب باشیم که در بازی پلیس خوب و بد گرفتار نشویم. اروپایی‌ها اگر در حرفشان در حمایت از برجام و حفظ آن صادق هستند، چرا تراکنش‌های مالی به ایران را با سیاست های آمریکا تنظیم می‌کنند؟ اتحادیه اروپا روی دیگری دارد که نه برجام می‌شناسد و نه قول و قرار می فهمد. دل بستن به کشورهای اروپایی برای حفظ برجام در این برهه، اشتباه دیگری است که نباید بدان دچار شویم و ما به سهم خود نسبت به آن هشدار می‌دهیم.

والسلام علی من التبع الهدی